Minulé ročníky
Myšlenka založení Lesamáje vznikla už na podzim 2017, kdy jsme se rozhodli odprostit od komerčních typů majálesů a vrátit se zpět ke kořenům studentských oslav jara tak, aby byly dostupné pro každého. Jak programově, tak finančně.
2018
První ročník byl ve znamení ústupků a konsenzů tak, abychom co nejlépe demonstrovali naše názory a představy o majálesových oslavách. Věděli jsme, že si chceme co nejvíce věcí zařídit a vytvořit sami, býti rozmanitým, pro studenty přívětivým majálesem a samozřejmě mít vstup pro návštěvníky zdarma. To vše bez komerce, sponzorů a zprostředkovatelů. V rámci vlastní tvorby jsme vlastnoručně postavili z dřevěných palet posezení a bary, a to dle návrhů studentů stavebních oborů a architektury. Areál jsme ozdobili záplavou květin, nevzhledná křovíčka přetvořili na křovíčka tématická, instalovali jsme neviditelnou výstavu a barevně oživili cestičky i prostor pěší zóny. V rámci majálesových oslav jsme si chtěli, jak je zvykem, zvolit vlastního zástupce, vůdce, krále, jehož titul jsme nazvali Veličenstvo Lesamáje. Pro rok 2018 se jím stal Radek Beneš z VŠCHT Praha. Program svým hudebním vystoupením naplnili například Minikapela, Brass Avenue a Nèro Scartch, divadelní performancí Maso krůtí či Chempro. Studentské spolky si pro návštěvníky připravily hlavolamy, tvorbu čelenek z kytek, přípravu vaflí nebo Lesamájové svatby. Přesný recept na uvaření Lesamáje jsme sice neměli, ale i tak dopadl první ročník nad všechna naše očekávání dobře.
2019
Studenti studentům. Přesně tahle věta se stala symbolickou pro druhý ročník našich majálesových oslav. Přetvořili jsme koncept volby Veličenstva Lesamáje tak, aby více odpovídal našemu studentskému vnímání světa. Za každou vysokou školu a vědeckou instituci z Kampusu Dejvice byl zvolen jeden student, který se mimo své školní povinnosti věnuje i nějaké společensky přínosné aktivitě. Titulem Veličenstvo Lesamáje byli pro rok 2019 oceněni: Eliška Hrdá (VŠCHT Praha), Adam Jaroš (ÚOCHB AV ČR), Alžběta Vachelová (ČVUT v Praze) a Markéta Kovaříková (KTF UK v Praze). Stavbu posezení a barů jsme posunuli zase o level výš a postavili jsme například i návštěvníky oblíbenou houpačku. To vše jsme vyzdobili papírovými květinami a vlaječkami propojujícími celý areál. Zahráli nám takové pecky jako VEES, Green Småtroll nebo Věc Makropulos. Na divadelní scéně se objevil Martin Hak, Rudolf Hancvencl či skupina Děvčátko a slečny. Do programu bylo zahrnuto nově i autorské čtení v podání mimokampusových studentů, a také workshopy jógy, swingu či upcyclingu. Rozrostlo se i zastoupení studentských spolků a organizací, a tak bylo ve studentské vesničce celé odpoledne rušno. Návštěvníci si mohli vytvořit sáčky na ovoce, brož ze starých elektrosoučástek či si zahrát stolní fotbálek nebo třeba deskové hry. Během druhého ročníku nastala spousta změn a my, studenti, jsme získali opět nové, drahocenné zkušenosti.
2021
Nový svět, jiný pořádek a naprosto diferencované prožívání společenských akcí. Pandemie nám zamíchala kartami, ale přesto jsme vytvořili úplně nový formát více zaměřený na kampus samotný, jeho instituce, zajímavé interiéry a osobnosti. V rámci virtuálních exkurzí jsme diváky živého streamu provedli mineralogickou sbírkou a univerzitním pivovarem VŠCHT Praha, astronomickou observatoří Fakulty stavební ČVUT, laboratoří společenského hmyzu Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a bezodrazovou místností pro akustiku Fakulty elektrotechnické ČVUT. Abychom si v tak dlouhém zástupu míst odpočinuli, zastavili jsme se na cvičení beer-jógy s Emmou Závodskou, uvařili si čaj s Klubem Čajovna a přenos zakončili koncertem Orchestru VŠCHT Praha pod taktovkou Dominika Landsingera. Ani v online prostředí jsme nevynechali korunovaci, kde se i letos ukázali studenti v tom nejlepším světle. Patronem celé sekce veličenstev byl Honza Lukačevič, tvůrce projektu energii lékařům, mladý vědec světového rozsahu se zaměřením na fyziku atmosféry. Z všelidového hlasování vyšlo veličenstvo ve složení Vojtěch Šálek (VŠCHT), Šimon Valcl (ČVUT), Lucie Černá (ÚOCHB) a Ondřej Kříž (KTF UK). Ačkoli jsme tvořili etapu 2021 úplně mimo komfortní zónu, všichni jsme se ohromně posunuli a nabyté zkušenosti přetavíme do ještě lepšího ročníku 2022.